Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Οδηγός εγκατάστασης για τον Community Server 2.0

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò nullvoid. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 17-06-2006, 01:24. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-06-2006, 17:50 14048

    Οδηγός εγκατάστασης για τον Community Server 2.0

    Συνημμένα: cs.pdf
    ένα έγγραφο που έκανα μετά από αρκετή τριβή με τον Community Server 2.0

    θέματα που ενδιαφέρουν:
    • απλή εγκατάσταση
    • εγκατάσταση με πολλές κοινότητες (virtualization)
    • κοινοί χρήστες μεταξύ πολλών κοινοτήτων

  •  15-06-2006, 19:03 14052 σε απάντηση της 14048

    Απ: Οδηγός εγκατάστασης για τον Community Server 2.0

    Καταρχήν θα ήθελα να πω ότι όταν είδα το document αυτό, αισθάνθηκα αρκετά άσχημα.

    Αν και μου έχει αναγνωρισθεί expertise, από την κατασκευάστρια εταιρεία για τον Community Server, και για την συμβολή μου στην κοινότητα, δεν έχω κάνει τίποτα για την ελληνική κοινότητα του Community Server. Με πρώτο και καλύτερο δεν έχω ούτε τελειώσει την μετάφραση του Community Server 2.0 εδώ και 3 μήνες που έχει κυκλοφορήσει, και πλέον είμαστε κοντά στην επόμενη του έκδοση. Sad

    Παρόλα αυτά, είναι ωραίο να αρχίσουμε μια δραστηριότητα, είτε αν το θέλετε μέσα από Wiki, είτε και μέσα από τα forums να μαζέψουμε όλα αυτά που έχει ο καθένας και να μπορέσουμε να κάνουμε ένα πιο πλούσιο οδηγό. Πολλοί κατά καιρούς έχουν εκφράσει το ενδιαφέρον τους, και είναι κρίμα να πάει χαμένο.

    Είμαστε κοντά στο migration του dotNETZone.gr στην επόμενη έκδοση, και θα πρέπει να πιεστώ ώστε να τελειώσω τη μετάφραση. Αυτό που θα υποσχεθώ είναι ότι μέσα στο προσεχές Σαββατοκύριακο θα βγάλω μια εγκατάσταση του Community Server v2.0 που θα μπορεί καθένας να επισκεφτεί και να δει την ελληνική γλώσσα, ώστε να γίνει ένα πρώτο validation της σωστής μετάφρασης που έχει γίνει μέχρι τώρα.

    Στις επόμενες μέρες, θα ξεκινήσω το migration των components της έκδοσης του Community Server v1.1 του dotNETZone.gr στην έκδοση v2.0. Πιστεύετε ότι θα είναι μια καλή ιδέα να το κάνω με την μορφή άρθρων, που θα είναι διαθέσιμο στον καθένα;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  16-06-2006, 16:20 14080 σε απάντηση της 14052

    Απ: Οδηγός εγκατάστασης για τον Community Server 2.0

    ένα wiki για τον cs νομίζω ότι είναι καλή ιδέα. Γενικά πιστεύω ότι ο cs είναι επιεικώς ελλιπέστατα τεκμηριωμένος από την κοινότητα και την Telligent. Δε νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχος οδηγός στα αγγλικά.
  •  16-06-2006, 17:01 14081 σε απάντηση της 14080

    Απ: Οδηγός εγκατάστασης για τον Community Server 2.0

    Και υπάρχει και είναι πολύ ενημερωμένο... Στην διεύθυνση http://docs.communityserver.org/ υπάρχει ένα λεπτομεριακό help, που κανείς δεν γνωρίζει την ύπαρξή του.

    Ταυτόχρονα στο http://developer.communityserver.org υπάρχει ένα wiki, που έχει πολλές πληροφορίες για developers...

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  16-06-2006, 18:10 14083 σε απάντηση της 14081

    Απ: Οδηγός εγκατάστασης για τον Community Server 2.0

    οκ θα το κοιτάξω αλλά παίρνω όρκο ότι δεν είχα βρει τίποτα για virtualization στο docs @ cs

  •  17-06-2006, 01:24 14087 σε απάντηση της 14083

    Απ: Οδηγός εγκατάστασης για τον Community Server 2.0

    Έχεις δίκιο... Εκτός από το upgrade, δεν υπάρχει αναφορά του κάπου αλλού. Θα το περάσω προς τα πάνω να το έχουν σε επόμενη έκδοση...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems